Najczęstsze

pytania

Ważne
pytania

Wszystko, co musisz
wiedzieć o Mayak

Mayak pisany po ukraińsku маяк (wymowa polska: majak) to latarnia wyznaczająca kierunek do bezpiecznej przystani. Dziś latarnia jest potrzebna, żeby oświetlić drogę ludziom szukającym schronienia i pomocy podczas wojny.

Mayak odpowiada na realne potrzeby Ukraińców – pomaga odnaleźć się w nowym kraju – to polska świetlica, punkt informacyjny, społeczny klub oraz miejsce terapii dla rodziców, dzieci i młodzieży z Ukrainy, chroniących się przed wojną.

Ważne o Mayak

Kto odpowiada za powstanie i działanie Mayak?

Mayak jest prowadzony formalnie przez Fundację Eurostrateg, ale inicjatywa angażuje wiele energicznych i ważnych osób ze środowisk kultury i biznesu, zwłaszcza działających w Ukrainie przed wojną.

Czy Mayak jest przedszkolem lub szkołą?

Mayak pomaga i wspiera, jednak nie jest instytucją oświatową czy placówką wsparcia dziennego. Możesz u nas porozmawiać, odrobić lekcje, posilić się, uzyskać wsparcie specjalistów oraz co ważne zadać każde pytanie – nie zostawimy Cię bez odpowiedzi.

Ważne dla potrzebujących

Kto może przyjść do Mayak?
Każdy! Wszyscy znajdą tu swoje miejsce, zarówno Ukraińcy poszukujący wsparcia, jak i Polacy oraz ludzie z całego świata, którzy pragną być pomocni. Jednak najlepiej będą czuć się u nas matki czy opiekunowie z dziećmi. Mayak to również ważne miejsce dla nastolatków, czy młodych ludzi poszukujących nowej drogi w Polsce.
W jakich godzinach działa Mayak?
Odpowiadamy na aktualne potrzeby i jesteśmy otwarci w zasadzie każdego dnia. Szczegóły znajdziesz w informacjach dotyczących danego punktu. Odszukaj swój Mayak na naszej stronie lub w social mediach i sprawdź, co dziś robimy w Mayak lub kogo ciekawego możesz tam spotkać.
Czy Mayak jest centrum terapeutycznym?
Po części, ale nie do końca. Oferujemy profesjonalne wsparcie psychologiczne osobom, które borykają się z traumą, poszukują celu w życiu, chcą znaleźć przyjaźń albo po prostu być wśród swoich.

Ważne dla partnerów i sponsorów

Jak mogę wesprzeć Mayak?
Jesteśmy wdzięczni za każdą wpłatę pieniędzy, darowizny rzeczowe jak meble, komputery, udostępnienie zajęć edukacyjnych, sportowych itp. Cieszą nas też udzielone rabaty, zaangażowanie wolontariuszy i co ważne popularyzowanie Mayak w mediach społecznościowych.
Jakie są koszty, które ponosi Mayak na swoją działalność?
Prowadzenie każdego punktu to miesięczny koszt między 20 a 30 tysięcy złotych. Na to składa się wynajęcie albo utrzymanie lokalu, opłaty za media, internet, koszty posiłków (catering lub przygotowanie na miejscu), materiały edukacyjne, wynagrodzenie nauczycieli i innych specjalistów z Ukrainy, których zatrudniamy na umowę o pracę.
Jak zostać sponsorem Mayak?
Po prostu wpłać kwotę wsparcia na rachunek bankowy podane na stronie Mayak. Możesz też ustawić na rachunku określoną miesięczną wpłatę, która zasilać będzie Mayak długofalowo. Informacje o m.in. numerze konta znajdziesz w zakładce KONTAKT.
Jak zostać Partnerem Mayak?
Ustal z nami swoje zaangażowanie w postaci świadczenia usług czy dostaw produktów niezbędnych do funkcjonowania Mayak, a my będziemy Cię polecać innym, dziękując tak mocno jak tylko możemy.
Czy mogę też założyć Mayak?
Oczywiście! Zrób to jak najszybciej! My udzielimy Ci każdej pomocy, udostępnimy logo Mayak oraz inne materiały, włączymy do naszej społeczności, przeszkolimy Twój personel, udostępnimy nasze kontakty do pomocnych ludzi i będziemy gotowi na każde Twoje pytanie. Zostań sponsorem albo partnerem Mayak i świeć razem z nami!